Παρέλαση για την επέτειο της 7ης Μαρτίου 1948

Με πατριωτικό ενθουσιασμό και θρησκευτική λαμπρότητα εορτάστηκε την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023, η 75η επέτειος της ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου με την Μητέρα Ελλάδα. Ο εορτασμός φέτος μεταφέρθηκε με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, κατόπιν αιτήματος του Περιφερειάρχη Ν. Αιγαίου, λόγω του πανελληνίου πένθους για το σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη.

Το πρωί της Κυριακής 12-3-2023, έλαβε χώρα η επίσημη δοξολογία στην Ι. Μ. Αγίου Ιωάννη Θεολόγου, όπου έψαλε η χορωδία της Σχολής με τον καθηγητή εκκλησιαστικής μουσικής κ. Γ. Τσαπράνη. Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και η κατάθεση στεφάνων στο μνημείο του Εμμ. Ξάνθου στη Χώρα.

Με σύμμαχο την ηλιόλουστη ημέρα, ο κόσμος κατέκλυσε τον κεντρικό δρόμο της Χώρας προκειμένου να χειροκροτήσει στην παρέλαση την μαθητιώσα νεολαία και τους Εθνοφύλακες. Την παρέλαση άνοιξε, όπως σε κάθε επέτειο, η Πατμιάδα με μία εξαιρετική παρουσία των μαθητών μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Δ. Γαλάνη.